EKONOMİ

Yeni Merkez Bankası başkanı ağzından kaçırdı.. Seçimden sonra zam geliyor!

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan elektrik ve doğalgaza zam beklediklerini ve bunu hesaba katarak enflasyon tahmini yaptıklarını söyledi.

Yeni Merkez Bankası başkanı ağzından kaçırdı.. Seçimden sonra zam geliyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, geçen hafta göreve atanması sonrasında ilk kez kamuoyunun karşısına geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Enflasyon raporu açıklayan Karahan’a “Sunumunuzda ocak ayına özellikle dikkat çektiniz enflasyondaki artışla ilgili ama önümüzde bir yerel seçim var. Uzun süredir enerji fiyatlarında artış yapılmıyor. Bu artışların seçim sonrasına ertelendiğine vurgu yapılıyor. Seçim sonrasında özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarında bir artışın enflasyona etkisi nasıl olacaktır? Siz mayıstan sonra bir düşüş bekliyorsunuz ama seçim sonrasına ertelenen zamların etkisi nasıl olacak?” sorusu yöneltildi.

‘BİR DÜZENLEME YAPILMASI BEKLENİYOR’

Sözcü’de yer alan habere göre Karahan’ın yanıtı ise şöyle oldu: “Tabii biz enflasyon tahminlerimizi yaparken, birçok kalemde yapılabilecek zamları, bu yönetilen yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan enerji fiyatları olacak. Elektrik ve doğalgazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz patikamızı oluştururken OVP’yi kullandık. OVP’deki varsayımların gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunu da tahminlerimize yansıttık.”

Öte yandan uzmanlar da enerji fiyatlarında zam bekliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)