EKONOMİ GENEL GÜNCEL

SGK yapay zeka ile inceleyecek.. Bunu yapanın emekli maaşı kesilecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu  (SGK) usulsüz emekli olanların ve sahte boşanma yoluyla dul maaşı almaya çalışanların aidatlarını iptal etmek için harekete geçti. Usulsüz şekilde emekli olan ya da dul maaşı almaya çalışanlar yapay zeka ile tespit edilecek.

SGK yapay zeka ile inceleyecek.. Bunu yapanın emekli maaşı kesilecek!

SGK, yapay zekayı devreye sokarak 17 milyon emekliyi titizlikle incelemeye aldı. Özellikle usulsüz şekilde emekli olanlar ve sahte boşanma yoluyla dul maaşı almaya çalışanlar yakın takibe alındı. En büyük usulsüzlüklerin ise malulen emeklilik durumlarında gerçekleştiği vurgulandı.

SGK, usulsüzlük cezaları için harekete geçti ve öncelikle malulen emekli olan ve dul maaşı alan kişileri yakından takibe aldı. Her bir kişinin detaylı olarak incelendiği ve usulsüzlük tespit edilmesi durumunda emekli maaşlarının kesileceği, ayrıca geriye dönük alınacak olan emekli aylıklarıyla ilgili işlem yapılacağı belirtildi.

FAİZİYLE GERİ ALINACAK

Sahte boşanma yoluyla haksız maaş alanlar hakkında gelen şikayetlerin arttığı da vurgulanırken, bu kişilerin maaşlarının derhal kesileceği ve yasal faiziyle birlikte geri alınacağı ifade edildi. Benzer şekilde, sahte sağlık raporu ile malulen emeklilik talep edenlere de aynı sıkı önlemlerin uygulanacağı belirtildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)