YAZARLARIMIZ

Seçimler Önü Bir Helvacı Hikayesi

Geri sayım başladı… İl ve ilçelerde bölgenin 5 yıllık talihini değiştirecek adaylar ‘Er Meydanı’na çıkıyor. Sandığa 72 gün kaldı. Kimileri startı verdi, kimi bölgeler hala belirsiz, adaylarını beklemede…

Seçimler Önü Bir Helvacı Hikayesi

İttifaklar yeniden gündemde…

Cumhur İttifakı, Denizli’de ilçeleri paylaşarak ‘Ora senin, bura benim’ sınırlarını çizse de, küskünler / aday gösterilmeyenler seçimin kaderini değiştirecek.

Millet İttifakı’na gelince…

İYİ Parti bağımsızlığını ilan edip; “Ak Koyun, kara koyun çıksın ortaya” hamlesi ile ilçelerde adaylarını göstermeye devam ediyor.

Bakmayın devam ediyor dememize… Şu ana kadar Pamukkale, Bozkurt ve Buldan olmak üzere 3 aday İYİ Parti rozeti ile sahalarda…

‘Bir varmış bir yokmuş’ misali; ittifakın en güçlü ortaklarından olan İYİ Parti, yerelde de seçimlerin kaderini belirleyecek şekilde hamlelerine devam ediyor.

Milletvekili Yasin Öztürk; İYİ’lerin abisi olarak Denizli’nin her bir karesini ince ince hesaplıyor; kimi zaman ‘Rest’ kimi zaman ‘Gördüm’ diyerek hamle yapıyor. Ancak şu anki denklemde üzülenin kim olduğunu bilemesek de sevinenin kim olduğunu görmek çok da zor olmasa gerek…

CHP’siz, CHP’ye rağmen

Gelelim İttifak’ın diğer ortaklarına: CHP, DP, DEVA, Gelecek ve Saadet partilerine… İYİ’lerin masadan yeniden kalkması ile kartların yeniden karılmasını bekleyen Millet İttifakı’nın Denizli temsilcileri ‘Halil İbrahim Sofrası’nı kurarak yeniden görüşmelere başladı.

Dileyen herkes masaya oturdu. Peki kimler vardı bu masada: DP, DEVA, Gelecek ve Saadet… Millet İttifakı’nın ‘Ana Muhalefeti’ni yerelde kurulan bu masada görmek mümkün olmadı. ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ manşetinde başlayan görüşmeler, Denizli’de CHP’siz ve hatta CHP’ye rağmen devam etti.

Örgütü Kucaklayan CHP’den, Herkesi Kucaklayan Başkan Adayı Tartışması…

İttifaklar dedik ya; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile hayatımıza giren ‘Seçim önü halka açık koalisyonlar’ Denizli’de 3 seçimdir liste krizine neden olmakta…

5 yıl öncesinde İYİ Partili Ümit Bahtiyar ile başlayan; milletvekili listelerinde ‘Kontenjan’ ile devam eden bir kriz! Çöz çözebilirsen…

Tabanın ‘İlle de örgüt’ çığlığının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın eski rektör Hasan Kazdağlı olacağı yönündeki kulisler günden güne yüksek sesle konuşulmaya devam ediyor.

Kazdağlı’nın DP ile başlayan, ardından AK Parti ile devam eden siyasi hayatı 2023 yılı milletvekili seçimlerinde CHP’ye döndü. Milletvekili aday adaylığı başvurusunu CHP’den gerçekleştiren Hasan Kazdağlı için ‘Yeni bir siyasi kariyer başlangıcı mı?’ soruları kafalarda dolaşırken; bugün CHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için ismi gündemde!

Değişim rüzgarı ile başlayan ‘Yeni’ yöntemlerle belirlenen adaylar; hem seçmende hem de örgütte nasıl karşılık bulur sorusunun yanıtı çok da zor değil. Bir tarafta ‘Yine mi?’ isyanları dilden dile dolaşırken ‘Kazanacak Aday’ların başka bölgelerde açıklanmış olması olası serzenişlerin sesini daha da yükseltiyor.

Fıkralarla Denizli Siyaseti

Bu durum da bir Nasrettin Hoca fıkrasını aklıma getiriyor!

Nasreddin Hoca, bir sohbet sırasında, un helvasını çok sevdiğini, ama bir türlü yemek kısmet olmadığını söyler. Orada bulunanlardan biri:

-Helva öyle zor pişirilecek bir şey değil, der.

Nasreddin Hoca, adamı doğrular:

-Çok haklısın, ama bir türlü pişirip yiyemedik işte! Bazen un bulundu, ama yağ bulunmadı…

Sonra yağ bulundu, ama şeker bulunamadı…

Adam, Nasreddin Hoca’nın sözünü keserek:

– Peki Hoca’m!. Bu üç şeyi bir araya getirmek mümkün olmadı mı hiç? diye sorar.

Nasreddin Hoca, bir süre acı acı gülümsedikten sonra şu cevabı verir:

– Bazen belki üçünün bir araya geldiği oldu ama, o zaman da ben, helvanın yapıldığı yerde bulunamadım!…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)