SAĞLIK

Kalp pili olan hastanın böbreğindeki 6 santimlik taşlar temizlendi

“KALP PİLİ OLAN HASTANIN 6 SANTİMLİK TAŞLARI TEMİZLENDİ” DENİZLİ’DE SOL BÖBREĞİNİ TAMAMEN DOLDURAN TAŞ ŞİKAYETİYLE GİTTİĞİ ÖZEL DENİZLİ TEKDEN HASTANESİ’NDE BÖBREĞİNE CİLTTEN 1 SANTİMLİK DELİKLE GİRİLİP TAŞLARI ALINAN HASTA, ESKİ GÜNLERİNE GERİ DÖNDÜ. DENİZLİ’DE YAŞAYAN HASRET TEKEŞ, SOL BÖBREĞİNİ TAMAMEN DOLDURAN TAŞ ŞİKAYETİ İLE ÖZEL DENİZLİ TEKDEN HASTANESİ’NE BAŞVURDU. BURADA ÜROLOJİ UZMANI OP. DR. ALİ GÜRAĞAÇ TARAFINDAN MUAYENESİ YAPILAN HASTANIN İDRAR YOLU ENFEKSİYONU TEDAVİSİ DÜZENLENDİKTEN SONRA AMELİYAT OLMASINA KARAR VERİLDİ. HASTANIN KİLOLU VE KALP PİLİ OLMASI NEDENİYLE RİSK ARZ EDEN AMELİYATI HASTA TAŞLARINDAN TAMAMEN KURTULDU. ÜROLOJİ UZMANI TARAFINDAN YAPILAN BAŞARILI AMELİYATIN ARDINDAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU. “BÖBREĞİ TAMAMEN DOLDURAN 6 SANTİME YAKIN TAŞLARI TEMİZLEDİK” AMELİYATIN BAŞARILI GEÇTİĞİNİ BELİRTEN ÜROLOJİ UZMANI OP. DR. ALİ GÜRAĞAÇ, “HASTAMIZ SOL BÖBREĞİNİ TAMAMEN DOLDURAN TAŞ ŞİKAYETİ İLE BİZE GELDİĞİNDE YAPILAN TETKİKLERİNDE İDRARINDA DA İLTİHAP OLDUĞUNU SAPTADIK. DAHA SONRA ÖNCELİKLE BİR İDRAR YOLU ENFEKSİYONU TEDAVİSİ DÜZENLEDİKTEN SONRA AMELİYATINA KARAR VERDİK. PERKÜTAN NEFROLİTOTOMİ DEDİĞİMİZ CİLTTEN GİRİLEREK YAPILAN AMELİYATLAR KISA BOYLU VE KİLOLU OLMAK AMELİYATI BİR HAYLİ ZORLAŞTIRIYOR. BUNDAN DOLAYI BİZİM İÇİN ZORLU BİR VAKA OLDU. HASTAMIZDA AYRICA KALP PROBLEMLERİ DE VARDI. KALP PİLİ OLDUĞU İÇİN AMELİYAT ÖNCESİNDE VE AMELİYAT SIRASINDA ONU ORGANİZE ETMEMİZ GEREKTİ. DAHA SONRA BİRKAÇ GİRİŞTEN GİREREK BÖBREK TAŞINI TEMİZLERİZ DİYE DÜŞÜNÜRKEN, TEK BİR GİRİŞTEN DOLMA KALEM BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DELİKTEN GİRİP, BÖBREĞİNDEKİ ODACIKLARINI TAMAMEN DOLDURAN YAKLAŞIK 6 CM E YAKIN TAŞLARINI TEMİZLEDİK. HASTAMIZA ACİL ŞİFA DİLERİZ” ŞEKLİNDE BİLGİ VERDİ. “TAŞLARIN BÜYÜK OLMASI BİZİ KORKUTTU AMA ALİ BEY’İN SAYESİNDE İYİLEŞTİ” TAŞLARIN ÇOK BÜYÜK OLDUĞUNU İFADE EDEN HASTANIN KIZI FATMA TEKEŞ, “ÇOK FAZLA BİR ŞİKAYET YOKTU. FAZLA BİR RAHATSIZLIĞI YOKTU. AĞRI VE SIZI OLMUYORDU AMA BÖBREKLERİNDEKİ TAŞLAR ÇOK BÜYÜKTÜ. KONTROL AMAÇLI ÜROLOJİ DOKTORU ALİ BEY’E GELDİK. ANNEMİ MUAYENE ETTİ. VE YAPILAN TAHLİLLERDE DE BÜYÜK TAŞLARI OLDUĞUNU BELİRTTİ. AMELİYAT OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. BİZE DURUMU GÜZELCE ANLATTI. TAŞLARIN BÜYÜK OLMASI BİZİ BİRAZ KORKUTTU. AMA ALİ BEY BİZE GÜVEN VERDİ. BİZ DE TEKDEN HASTANESİ’NE DE OLAN GÜVENİMİZDEN DOLAYI BURADA AMELİYAT OLMASINI İSTEDİK. ÇOK ŞÜKÜR AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ. ANNEMİN DURUMU GAYET İYİ. DENİZLİ TEKDEN HASTANESİ’NE VE DOKTORUMUZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ” DEDİ.

Kalp pili olan hastanın böbreğindeki 6 santimlik taşlar temizlendi

Denizli’de sol böbreğini tamamen dolduran taş şikayetiyle gittiği Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde böbreğine ciltten 1 santimlik delikle girilip taşları alınan hasta, eski günlerine geri döndü.

Denizli’de yaşayan Hasret Tekeş, sol böbreğini tamamen dolduran taş şikayeti ile Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne başvurdu. Burada Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Gürağaç tarafından muayenesi yapılan hastanın idrar yolu enfeksiyonu tedavisi düzenlendikten sonra ameliyat olmasına karar verildi. Hastanın kilolu ve kalp pili olması nedeniyle risk arz eden ameliyatı gerçekleştirilerek hasta taşlarından tamamen kurtuldu. Üroloji uzmanı tarafından yapılan başarılı ameliyatın ardından hasta sağlığına kavuştu.

“Böbreği tamamen dolduran 6 santime yakın taşları temizledik”

Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Üroloji uzmanı Op. Dr. Ali Gürağaç, “Hastamız sol böbreğini tamamen dolduran taş şikayeti ile bize geldiğinde yapılan tetkiklerinde idrarında da iltihap olduğunu saptadık. Daha sonra öncelikle bir idrar yolu enfeksiyonu tedavisi düzenledikten sonra ameliyatına karar verdik. Perkütan nefrolitotomi dediğimiz ciltten girilerek yapılan ameliyatlar kısa boylu ve kilolu olmak ameliyatı bir hayli zorlaştırıyor. Bundan dolayı bizim için zorlu bir vaka oldu. Hastamızda ayrıca kalp problemleri de vardı. Kalp pili olduğu için ameliyat öncesinde ve ameliyat sırasında onu organize etmemiz gerekti. Daha sonra birkaç girişten girerek böbrek taşını temizleriz diye düşünürken, tek bir girişten dolma kalem büyüklüğünde bir delikten girip, böbreğindeki odacıklarını tamamen dolduran yaklaşık 6 cm e yakın taşlarını temizledik. Hastamıza acil şifa dileriz” şeklinde bilgi verdi.

“Taşların büyük olması bizi korkuttu ama Ali Bey’in sayesinde iyileşti”

Taşların çok büyük olduğunu ifade eden hastanın kızı Fatma Tekeş, “Çok fazla bir şikayet yoktu. Fazla bir rahatsızlığı yoktu. Ağrı ve sızı olmuyordu ama böbreklerindeki taşlar çok büyüktü. Kontrol amaçlı Üroloji doktoru Ali Bey’e geldik. Annemi muayene etti. Ve yapılan tahlillerde de büyük taşları olduğunu belirtti. Ameliyat olması gerektiğini söyledi. Bize durumu güzelce anlattı. Taşların büyük olması bizi biraz korkuttu. Ama Ali Bey bize güven verdi. Biz de Tekden Hastanesi’ne de olan güvenimizden dolayı burada ameliyat olmasını istedik. Çok şükür ameliyat başarılı geçti. Annemin durumu gayet iyi. Denizli Tekden Hastanesi’ne ve doktorumuza çok teşekkür ederiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)