ASAYİŞ

Buldan’da Restorasyon İçin Düğmeye Basıldı

Buldan Belediyesi Kültür Evi ve Konservatuarı olarak kullanılması planlanan 120 yıllık taş ev, temizlendi, boşaltıldı.

Buldan’da Restorasyon İçin Düğmeye Basıldı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, kültür ve turizm projelerinden birini daha hayata geçirmek için start verdi. Kültür Evi ve Konservatuar olarak kullanılmak üzere restore edilecek olan 120 yıllık taş ev, belediye ekiplerince temizlendi. Taş evden çıkan tonlarca tekstil malzemesi görenleri şoke ederken, evi sahiplenen sokak köpekleri de barınağa taşındı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Kurtuluş Mahallesi Bağlayan Sokaktaki 120 yıllık taş yığma yapının restorasyonu için çalışma başlattı.   Bir dönem Buldanlı tekstil ustası tarafından depo olarak kullanılan tarihi yapı, belediye ekiplerince temizlendi.

Tarihi evden çıkan tonlarca tekstil malzemesi görenleri şoke ederken,  evi mesken edinen sahipsiz köpekler de Belediye Sokak Hayvanları Barınağına taşındı.  Gazankıranlar evi olarak bilinen120 yıllık taş binayı, Belediye Kültür Evi ve Konservatuar olarak ilçe turizmine kazandırmak için çalışma başlattıklarını söyleyen Başkan Şevik, “Tarihi taş evin restorasyon projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edildi. Restorasyon için çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzun zamandan beri boş olan evi ekiplerimiz temizledi. En kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlanacak” dedi.

Pandemi döneminde ara verilen müzik, enstrüman kurslarının yeniden açıldığını ve  geçici olarak Belediye Meclis  Salonu’nda verildiğini söyleyen Başkan Şevik,  “Taş Evi, Belediye Kültür Evi ve Konservatuar olarak kullanacağız.  Amacımız hem tarihi yapıyı yeniden kültür turizmine kazandırmak hem de ilçemizdeki yetenekli ve güçlü sesi olan gençlerimizi ortaya çıkararak,  bu alanda yetiştirmelerine katkı sağlamak.  Konservatuarımız yalnızca gençlere değil,  her yaştan vatandaşımızın sosyalleşmesi, sosyalleşirken de bizim kültürel değerlerimizden faydalanmasını istiyoruz”  diye konuştu.

Mehter Takımı Kuruluyor

Belediyeciliğin bir görevinin de insanların kültürel faaliyetlere katılmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Şevik,  yetenekli belediye personellerinden oluşan mehter takımı oluşturulacağını söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)