ASAYİŞ

Buldan Belediyesi’ne TKB’den Hibe Desteği

Buldan Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlerini koruma, yaşatma ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı restorasyon çalışmalarına bir destek de Tarihi Kentler Birliği’nden (TKB) geldi. Başkan Şevik, TKB’nin verdiği proje hibe desteği ile kültür mirası 2 konağın daha restorasyon projeleri hazırlanarak ilçe turizmine kazandırılacağını açıkladı.

Buldan Belediyesi’ne TKB’den Hibe Desteği

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in tarihi ve kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla 2007 yılında başlattığı restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarını, geçtiğimiz yıl  “En İyi Uygulama” ödülüne layık gören Tarihi Kentler Birliği’nden bir destek daha geldi.

TKB’nin verdiği 50 bin TL proje hibe desteği ve belediye imkanlarıyla kültür mirası 2 konağın daha rölöve- restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak ilçe turizmine kazandırılacağını açıklayan Başkan Şevik, “ İlçemizin tarihi ve kültürel mirasını koruma, yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlattığımız restorasyon ve sokak sağlıklaştırması uygulamalarına verilen destekler bizleri mutlu ediyor.  Geçtiğimiz yıl Beyler Konağı Restorasyonu ve Semerci Sokak Sağlıklaştırması ile TKB’nin ‘En İyi Uygulama” ödülüne layık görülmüştük. Bugün de proje hibe desteği almaya hak kazandık” dedi.

“2 Tarihi Konağı Ayağa Kaldırıyoruz”

Restorasyon ve Sokak Sağlıklaştırması uygulamalarına devam eden Buldan Belediyesi, Ballar Konağı ile Talat İşçioğlu Konağını ayağa kaldırmak için çalışma başlattı. TKB’nin desteği ve belediyenin imkanlarıyla iki konağın rölöve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması için çalışma başlatıldığını söyleyen Başkan Şevik,  “Buldan’a özgü mimari yapısını ortaya koyan iki evimizi daha restore ederek ayağa kaldırıyoruz” dedi.

İşgalci Yunan Askerlerinin Karargahı Olarak Kullanılmış

İzmir’de ikamet eden inşaat mühendisi Mahmut Ballar tarafından Buldan Belediyesine hibe edilen Çarşı Mahallesi’ndeki Ballar Evi,  ilçenin sivil mimari örneklerinden. İşgal döneminde Yunan askerleri tarafından karargâh olarak kullanıldığı bilinen Ballar Konağı ile yine aynı mahallede bulunan özgün mimarisiyle dikkat çeken Talat İşçioğlu Konağı’nın rölöve-restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlıkları devam ediyor. Başkan Şevik, “İlçe merkezindeki geleneksel konut dokusunun önemli yapılarından olan evler, tarihe meydan okuyarak günümüze kadar geldiler. Tarihimize ışık tutan bu yapılara sahip çıkmak Belediye olarak bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)