SAĞLIK

6 Şubat depreminin yıl dönümünde Denizlili hekimler Devlet Hastanesi için eylem yaptı!

6 Şubat 2023’te meydana gelen 11 ilde büyük yıkıma neden olup, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin yıldönümünde Denizlili hekimler hem anma hem eylem gerçekleştirdi. Hekimler, hayatını kaybeden vatandaşları andıkları eylemde, Denizli Devlet Hastanesi’nin çürük raporu olmasına rağmen hala yıkılmamasına tepki olarak İl Sağlık Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktılar.

6 Şubat depreminin yıl dönümünde Denizlili hekimler Devlet Hastanesi için eylem yaptı!

Denizlili hekimler, 6 Şubat depreminin yıldönümünde dikkat çeken bir eyleme imza attılar. Denizli Devlet Hastanesi önünde 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anan hekimler çürük raporu olan Denizli Devlet Hastanesi’nin yıkılmaması ve önlem alınmamasına tepki koydular.

Denizli Tabip Odası Başkanı Fazıl Necdet Ardıç’ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Bugün 6 Şubat 2024.
Büyük depremin yıldönümünde Denizli’de çürük bina denince akla ilk gelen yerin önünde hem kaybettiklerimizi anmak hem de gelecek için herkesi uyarmak amacıyla toplandık.
Bundan tam bir yıl önce sabaha karşı 4:17’de ülkemizin kalbine bıçak gibi saplanmış fay hatları şiddetle sarsıldı. Hepimiz uyuyorduk. Hem de öyle bir uyuyorduk ki daha dün gibi yakın zamanda birlikte yaşadığımız 1992 Erzincan, 1999 Gölcük ve Düzce, 2011 Van depremleri bile bizleri uyandıramamıştı.
Depreme bu derin aymazlık uykumuzda yakalandık. Şehirlerimiz, hayatlarımız, umutlarımız, geleceğimiz paramparça oldu. Ondan sonra yapılan fedakarlıklar, ulusumuzun her ferdinin içten duygusallığı, maddi manevi destekleri, yönetsel organizasyonlar, verilen sözler, atılan nutuklar hepsi boş. Kaybedilen anneleri, babaları, çocukları, tamamen yiten aileleri geri getiremezler. Resmi rakamlara göre tam 53000 yurttaşımızı cahilliğe, aç gözlülüğe, vurdumduymazlığa, korkaklığa kurban verdik. Bugün aramızda olması gereken sevdiklerimiz artık yaşamıyor.
Depremden tam bir yıl sonra görüyoruz ki yine uykuya dalmak üzereyiz. Bu acıyı yaşayan, büyük kayıplara uğrayan insanlarımıza ev verince her şeyin düzelmiş olacağını ve ondan sonra kendi kadere razı hayatımızı yaşamaya devam edeceğimizi düşünüyoruz.
Yine biraz daha fazla metrekare, biraz daha az maliyet için insanları ölüme mahkûm edeceğiz. Kamunun veya özel sektörün yaptığı bütün Çürük inşaatların, herkesin bildiği fakat bilmezlikten geldiği sorumluları saklandıkları yerden çıkıp yine işlerine devam edecekler.
Ama burada toplanan biz sağlık örgütleri, meslek odaları temsilcileri bütün yurttaşlarımıza, hepinize sesleniyoruz. Artık ölüm uykusundan uyanın. Deprem yine olacak belki biraz sonra, belki yarın belki de gelecek ay. Belki sizin evin yanından geçen fay hattında olacak, orada değilse sevdiklerinizin evinin yanında, kim bilir.
Aynı kaderi tekrar tekrar yaşamak zorunda değiliz.
İşte bugün tam böyle bir örneğin, Denizli Devlet Hastanesinin önünde duruyoruz.
Bundan 7 yıl önce 2017 yılında bu binaların çürük olduğu depreme dayanamayacağı rapor edildi. Peki bunca yıl sorumlular ne yaptılar? Başhekimler ne yaptı? Sağlık Müdürü ne yaptı? Valiler, belediye başkanları, ne yaptı?
Bu beklenen felakete acil önlem düşünmeyen yöneticiler bizlerin hayatları üzerine kumar oynadıklarının farkındalar mı?
Defalarca yazılı başvurduk cevap verdiler mi? Hayır
Hangi planı ortaya koydular? Ne aşamadalar? Bilgi yok, plan yok, inisiyatif yok, işi oluruna bırakmışlar, büyüklerinden emir bekliyorlar. 53000 canın kaybı, yıkılan hastaneler, kamu binaları işte bu düşünce yapısının sonucu.
Denizli Devlet Hastanesinin çürük binaları yıkılacak. Sağlık çalışanları, doktorlar, hastalar, hepimiz birlikte altında kalacağız. Birlikte öleceğiz. Sadece biz değil, deprem sonrası bize ihtiyacı olan ve sağlık tesisine ulaşamayan binlerce insan da ölecek.
Olacağı biliyoruz sadece ne zaman olacağını bilmiyoruz.
Denizli Devlet Hastanesinin binaları acilen boşaltılmalıdır. Bizlerle diyalog içinde hızlı bir plan geliştirilebilir.
Bütün yurttaşlarımıza, hepinize ve özellikle bu binalarda çalışan, bu binalara işi düşen insanlara sesleniyoruz. Siz bu beklenen kaderinizden kurtulmak için ne yapıyorsunuz?
Siz kaderinize sahip çıkmazsanız, kimse sizin için bir şey yapmayacak. Bunun örneğini yaşayarak defalarca gördük.
Yaşanan büyük felaketin yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün yurttaşlarımızı ve özellikle 448 sağlık çalışanını saygıyla ve derin bir acıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

EYLEME KATILAN STK’LAR VE MESLEK BİRLİKLERİ

Denizli Sağlık Platformu
Denizli Tabip Odası
Denizli Diş Hekimleri Odası
Denizli Eczacı Odası
Hekim Birliği Sendikası Denizli Şubesi
Genel Sağlık İş Sendikası
TAHUD- Türk Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Denizli Şubesi
AHESEN- Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası
DAHED-Denizli Aile Hekimleri Derneği
Türk Hemşireler Derneği

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)